Archiv rubriky: Informace

Historie florbalu a florbal obecně

Florbal, hra, která se šíří čím dál tím rychleji. Ten, který florbal hraje, se však málokdy zajímá o jeho historii a celkovou kulturu sportu. Proto si ji zkusme připomenout tímto článkem.

Dodnes jsou spory, kde florbal vlastně vznikl. Původně florbal vznikl v USA, ale přitom se všude říká, že vznikl ve Švédsku. Ve Švédsku se totiž v sedmdesátých letech dvacátého století začal tento sport hrát po názvem innebandy. Innebandy se začalo hrát organizovaně a začalo si získávat obrovskou popularitu po celém Švédsku. Po tomto úspěchu v této zemi se dostal florbal i k sousedům do Finska, kde si florbal získal nemenší popularitu a hrál se tu po názvem salibandy. Třetí zemí, kde se florbal začal hrát, bylo Švýcarsko, kde získal florbal název unihockey. Tyto tři země s různými názvy pro ten samý sport měli mírně odlišná pravidla. Ve Švýcarsku například brankáři používali florbalové hokejky . K velkému sjednocení pravidel došlo v roce 1986, kdy se založila Mezinárodní florbalová federace (International floorball federation – IFF). Dodnes Švédsko udává rytmus a směr vývoje dnešního florbalu. Má dokonce nejvíce registrovaných florbalistu na celém světě. Ovšem i Česká republika si florbal velice oblíbila. Z hlediska počtu členů, je Česká republika na třetím místě, hned za druhými Finy a před čtvrtými Švýcary. K florbalu neodmyslitelně patří florbalové míčky a florbalové hole neboli florbalky. Zajímavostí je, že florbalový míček v dnešní podobě nevyvinuli florbalisti, ale baseballisté. Dříve totiž baseballisté používali plastový lehký děrovaný míček podobných rozměrů k tréninku baseballových pálkařů. Florbalové hokejky musí být schváleny podle pravidel IFF. Musí totiž splňovat určitou tvrdost, vejít se do mezníku délky hole a mít čepel zahnutou doleva nebo doprava. Délka hole se však může lišit, jelikož se měří podle výšky jedince. Pokud vás florbal zaujal, nebojte se a jděte si ho zahrát, vždyť všude je tolik příležitostí!

Pravidla florbalu

Florbal je sport, který je poměrně nový. Začal vznikat ve Švédsku, v sedmdesátých letech dvacátého století. Pravidla se v průběhu jeho vzniku stále měnila, ale v roce 1986 byla založena mezinárodní florbalová federace, která pravidla florbalu sjednotila. Tato federace musí například i schvalovat florbalové hole neboli florbalové hokejky. Florbalky totiž musí splňovat určitou délku a tvrdost, která je daná právě IFF (International floorball federation) neboli mezinárodní florbalovou federací. Základním kriteriem florbalové hokejky je to, že čepel musí být zahnutá vlevo nebo vpravo. Podle IFF musí být schváleny i míčky, které mohou být v České republice buďto bílé nebo vanilkové.

Toto jsou však pravidla výstroje florbalové hokejky. My se podíváme blíž na pravidla samotné hry florbalu. Na začátek je důležité říct, že florbal se hraje v hale na hřišti velkém 40×20 metrů. Florbalové hřiště je ohraničeno zhruba 50 centimetrovými vysokými mantinely. Ve florbalu proti sobě nastupují dva týmy, jeden tým se skládá z pěti hráčů a brankáře. Nemusí to tak být vždy, ale většinou se hrají hráči v poli na tři útočníky a dva obránce. Brankář má branku širokou sto šedesát centimetrů širokou a sto patnáct centimetrů vysokou, hluboké jsou šedesát pět centimetrů v dolní části a čtyřicet centimetrů v horní části. Branky jsou potažené měkkou obvodovou chytací sítí. Doba hry je rozdělena na třetiny po dvaceti minutách. Avšak tento limit platí pouze u elitních soutěží, u mládeže a nižších soutěží jsou časy jiné. Přestávka mezi třetinami je 10 minut, opět pouze v elitních soutěžích. Dámy, juniorky, hrají třikrát patnáct minut čistého času s přestávkou pěti minut. Míček musí hráči hrát pouze florbalovou hokejkou. Musí však dávat pozor, aby nezdvihli florbalovou hůl nad úrovní kolen. Míček však mohou odehrát i zpracovat nohou, ale přihrávka nebo vstřelení gólu nohou neplatí. Kontakt hráčů mezi sebou není zakázán a hra tělem se toleruje. Nesmíte však hrát hlavou nebo rukama.

Florbalky

Florbal a florbalky. Tyto dvě věci patří neodmyslitelně k sobě. Florbalové hokejky nebo taky florbalové hole jsou nástroje, které používají hráči kolektivní hry florbal. Hráči florbalu však ke hře potřebují kromě florbalky i jiné věci. Mezi nejkvalitnější a nejznámější florbalky patří florbalové hokejky Oxdog , hokejky Exel, florbalové hole Canadien, florbalky Salming nebo hokejky Tempish. S těmi to florbalovými hokejkami byste si mohli zahrát již na slušné úrovni, proto spousta florbalistů volí z těchto značek florbalových holí. Míček je například druhou nejdůležitější věcí při hraní florbalu, a proto musí splňovat některá kriteria. Musí být lehký, dutý a do roku dva tisíce osm musel být bílý. V roce dva tisíce osm, se však konalo mistrovství světa ve florbalu a povolila se barva míčku i vanilková. Další důležitou věcí při hraní florbalu je obuv hráče v poli. Nejlepší samozřejmě je, když je obuv přímo florbalová, ale postačí i klasická obuv do haly, obuv sálová. Florbalista, který to již nehraje pouze rekreačněˇ, využívá kromě těchto tří základních potřeb při hraní florbalu i jiné doplňky. Doplňky se myslí různé nátepníky nebo čelenky. Samozřejmě nesmíme zapomenout na vak pro jejich oblíbenkyni, florbalku. Někteří florbalisti nosí i speciální tašky na florbal. Zatím jsme se však bavili pouze o výstroji hráčů florbalu v poli. Výstroj hráčů v poli je však velmi rozdílná od výstroje hráčů v bráně, čili brankářů. Brankáři totiž nemají například florbalovou hokejku, jako mají hráči v poli. Brankáři ji totiž ani nepotřebují, sedí v bráně a chytají svým tělem, a to nejčastěji rukama nebo nohama. Jelikož chytají svým tělem, potřebují mít na těle spousty chráničů. Na Obličeji musí mít brankářskou masku, na hrudníku musí mít brankářskou vestu a na nohou musí mít brankářské florbalové kalhoty. Toto však není všechno. Brankáři jsou obrněni chrániči na lokty, kolena, holeně a hlavně mají suspenzor. Přes brankářskou vestu mají brankářské triko, aby ladili. Samozřejmě na rukou, kterými nejčastěji chytají, musejí mít speciální rukavice.

Florbalové hokejky

Florbalka je tedy základním prvkem florbalové výstroje. Výstroj pro florbalisty se však skládá z více věcí než jenom z florbalové hokejky. Na začátek je důležité říct, že florbalová výstroj se dělí na dvě hlavní větve. První větev je florbalová výstroj hráče v poli. Hráčů v poli je pět z jednoho týmu a pět z druhého týmu a všichni by měli mít stejnou výstroj, aby hra korespondovala s pravidly. Florbalové hole by měli být dlouhé sedmdesát až sto pět centimetrů. Toto kriterium může být však různé a individuální. Každý hráč může mít florbalku jinak dlouhou, a to kvůli tomu, že každý je jinak vysoký. Podle výšky hráče se totiž měří délka florbalové hole. Další kriterium, které by měli florbalové hokejky splňovat, je tvrdost hole od dvaceti jedna a půl milimetrů až po čtyřicet dva milimetrů, s tím, že dvacet jedna a půl milimetru je nejtvrdší hůl a čtyřicet dva milimetrů je nejměkčí hůl. Poslední věcí, které by florbalová hokejka měla mít je certifikát IFF. Součástí výstroje hráče v poli by rozhodně měla být správná obuv, nejlépe ta, která je určená přímo pro florbal. Ale jelikož se florbal hraje v hale, postačí i klasická sálová obuv, která je do haly určení. Přímo nezbytnou věcí u hraní florbalu je míček. Florbalový míček je dutý, lehký a má po sobě spoustu děr, aby byl co nejlehčí. Florbalový míček však musí splňovat i jiné důležité věci. Například takovýto florbalový míček musel být ještě do roku dva tisíce osm bílý. Ovšem v roce dva tisíce osm po mistrovství světa ve florbale je povolen v České republice i míček vanilkový. Florbalové míčky musí být registrováni IFF. Do výstroje hráče v poli bychom mohli zařadit i jiné doplňky, avšak tyto tři věci jako florbalka, míček a obuv jsou tím nejpodstatnějším a většina hráčů florbalu si s tím vystačí.